Guestbook/ Knjiga Gostije/Libri i Visitorve
Viewing entries 801 - 900 of 963 entries
  Posted On: May 19, 2006 02:50:31 AM

 Name: Berce
 Email: Berceborsko@hotmail.com
 Comments: Svi putnici majqice isdojdoha,
Sal nash.......putnik,majqice
ne ni dojde
 Location: Gora
  Posted On: May 19, 2006 02:46:08 AM

 Name: Berce
 Email: Berceborsko@hotmail.com
 Comments: Shtaqe mene,tvoja majka i mua
Kat ja nemam Kajrafila,kraj mene.


Dedere ori borjanko bre

ihuhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
  Posted On: May 19, 2006 12:27:20 AM

 Name: Krenar Haxhiu
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Your URL: www.nash-shishtavec.com
 Comments: Selam svim: Sega moze vije ta trazite pesme vo Nash-Shishtavec stranica i da gi snimate vo vas komputer bes pare. Pesme Goranske, Albanske i Angleske. Samo reci kakva pesma trazis I moze da ga snimas samo ke forum. Po gledajte na Froum nas i tuje moze da trazite svakua pesma so sakate vije.( Enver semiga pesma ke forum)
Nash-Shishtavec ofron edhe njė mundėsi tjetėr pėr ju te gjithė vizitor te nderuar te kesaje faqe. Tani mund te bėni kėrkesėn tuaj pėr ē’do kėnge qe ju dėshironi te shkarkoni dhe ta keni ne kompjuterin tuaj falas. Kėrkesėn tuaj mund ta bėni vetme ne forumi ton, dhe neve ju ofrojm likun pėr ta shkarkuar kėngen tuaj te preferuar. Per me shume udhzime ju lutem visitoni forumin.

Nash-Shishtavec
 Location: UK
  Posted On: May 18, 2006 05:48:27 PM

 Name: enver rrrrrrrrrrrrr
 Email: enverrrr@yahoo.fr
 Comments: falla ti be krenar che ka ko si be so rabotash ?? a ce ideshe vo shishteec na leto ?? kaji go ga ce ideshe!! ok thank you very much
  Posted On: May 18, 2006 03:21:31 PM

 Name: Krenar
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Comments: Selam Enver, Pesme \"Ajde Zemime\" ga znem je samo na radio ali za Sinimane neje. Poso siga trazife kega stajm ke pesme druget sto se za snimane.
Fala
 Location: UK
  Posted On: May 18, 2006 03:16:27 PM

 Name: Emma
 Email: xemma-murphyx@hotmail.co.uk
 Comments: hiya lol nice site lol its gd u doing tht 4 ppl lol well g2g talk to u on msn love ya emma xxxxxxxxxxxx
 Location: N.America
  Posted On: May 18, 2006 03:01:22 PM

 Name: enver rrrrrrrrrrrrr
 Email: enverrrr@yahoo.fr
 Comments: selam krenar gledaje a ko mojeshe da stavashe pesma ajde zemime na ga snimame zache ne ti ye vo pesme samo vo radio ti ye falla ti mllogo
  Posted On: May 17, 2006 10:44:03 AM

 Name: Juli
 Email: www.facup.com
 Your URL: YOUR
 Comments: Hi well i see the webside is improving so which means that people should be more polite and carm because some people go on this web and r beeing nasty so i think they should not visit this wedside
 Location: UK
  Posted On: May 16, 2006 02:10:47 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: Do doja te pershendesja masterin e webit dhe te gjithe te tjeret qe e vizitojn, ju uroj shume , fat ne jete.Sa per goranski star qe ka shkruar dicka reth neve , nuk ka rendesi se kush jena ne, po ka rendesi qe ne nuk kemi dal, ketu te bejm provime, se kush shkruan mire dhe keq.
(gorani star) north America, me vjen keq me te then, se ne aq jena te zgjuar, ndoshat nuk jeni si puna jote, qe jeni star ne Amerike dhe dini te shkruani dhe shqip dhe anglisht, por ti mos u turpro se ti je ne Amerike dhe ne ne Britani ketu ne England.

prandaj do tju lutesha, qe heren tjeter kur do te vizitoni kete web lini komente per webin dhe jo per njerzite qe po shkruajne.

Faliminderit per mirekuptimin


hello to all gorani. from Manchester Roland Pashaji.
 Location: UK
  Posted On: May 16, 2006 12:45:41 PM

 Name: utra goran
 Email: borje94@alb.com
 Comments: za serbish ye bi se i matere da ti se goni pise
tchao great you mother
  Posted On: May 15, 2006 04:36:01 PM

 Name: srbish
 Email: sar_planinac@hotmail.com
 Your URL: oj drenic ce da te osfetim
 Comments: ooooooooooooj shqipetaljoni breee pusku cu da uzmem i da vas razbijem a poslje cu bombe da kupim i da vas razvaljim
 Location: Belgium
  Posted On: May 13, 2006 03:11:00 AM

 Name: Krenar Haxhiu
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Comments: Pėrshėndetje te gjithave: Ne veēanti dua ti falminderoj \"Goranin dhe Goranski_Star\" per komentet e tyre te vlershme dhe shume suportive per mua si manaxhues i kėsaj faqe. Do t’ju rekomandoja qe te gjithve ne qoftes dėshironi te bėni biseda, komente, sugjerime apo te diskutoni me hapur dhe me qarte ju lutem vizitoni Forumin e kėsaj faqe.
\"Goranin\": Per komentin tuje, qe unė te shkruaj dicka info per mua apo ndonjė photo? Shpresoj qe mund ta keni lexuar textin \" Kushe Jemi Ne\" dhe aty pakashume pershkruhet per webin dhe visioni e kety webi dhe jo per veten time. Por me qe erdhi kėrkesa e pare nga ty per ketė, do mundohem dhe shpresoj ta realizoje ketė se shpejti.

Me respekt Krenar Haxhiu
 Location: UK
  Posted On: May 13, 2006 02:22:35 AM

 Name: ultra goran
 Email: borje94@alb.com
 Comments: ah be da vi se goni matere zborite goranski stramota sho ye ovia !!!!!!!!!!!
  Posted On: May 13, 2006 01:38:55 AM

 Name: goranin
 Email: bbbgora@yahoo.com
 Comments: Pershendetje te gjitheve,nuk pata plane te shkruaj po pash ate debatin e hapur me ate zotrin,zvezda gorska,mbase nuk eshte shprehur si duhet,por edhe te drejte ka.Nuk behet fjale per shenjat e pikesimit,por te gjithe ata qe shkruajne dhe ne veqanti ata qe shkruajne te, krijimi juaj,duhet te perpiqen qe te shkruajne sa me kuptueshem,veqanrishte ne gorance,ndryshe krijimi nuk ka vlere.Dhe nuk mka pse shqetesohet kerkush nga kritika ose suxherimi i dikujte tjeter.
Vertet,Krenari ka bere nje pune te shkelqyer,por ka vend edhe per permiresime,e para duhet te vere nje foto te tije ne kete faqe dhe te shkruaj diqka,aq sa deshiron per veten e tije,dhe ne qe e lexojme kete faqe duhet te dime me teper rreth Krenarit,kur eshte lindur,cfare shkolle ka mbaruar,i kujt eshte etj e tj etj,Gjithashtu duhet te vere pjese nga libri i Nazif Dokles Gora dhe Goranet dhe dote shohim nje informacion me te zgjeruar per Goren.
Nje suxherim tjeter.Perse nuk ve ne kete faqe diqka me teper nga jeta ne Shishtavec tani dhe ne te shkuaren,te shkruaj diqka me shume per ish drejtoret e ndermarrjeve qe kan qen nga Shishtaveci dhe nuk e kuptoj si i ka shpetuar pa pa permendur se nje nje legjislatur,kryetari i parlamentit ishte goran.
Nuk shkruaj me se mbase do te me sulmoni si ate Zvezden e Gores,Ej nashinci,ne se grite,lugji i greshavajet.
Selam svim i sho pojqe pesne i slike ot Gora.
 Location: Other
  Posted On: May 12, 2006 08:44:49 PM

 Name: Person X
 Email: nobody@yahoo.co.uk
 Comments: Pershendetje ti gjithve ne vecanari (goranski-star), dua ti them qe ne nuke mund te jemi te gjith te mencur sa ty, prandaj ti duhet ta pranosh se jo te githe do jemi shkrimtar si puna jote , ose si tha edhe shoku i meposhtem se ketu nuke bejm provim por bejn pershendetje shokeve dhe miqeve, ju faliminderit per mirkuptimin zoti (goranki-star) me vjen keq se je goran, se gorant jane pak me te mencur se ty.
 Location: Albania
  Posted On: May 11, 2006 08:34:56 AM

 Name: vendlindja.tk
 Email: a-streetboy@hotmail.co.uk
 Your URL: www.vendlindja.tk
 Comments: pershendetje shum pun te mir keni ba veq perpara
 Location: UK
  Posted On: May 10, 2006 12:56:29 PM

 Name: Ti goranksi -star
 Email: dikushi@hotmail.com
 Comments: More ti paske shqipe te avancuar te lumte, por pse nuk i permend me emra se kush nuk din te shkruaj sipas teje, se neve ketu nuk bejm mesim per te mesuar gramatiken e gjuve, por thjeshte krenari e ber per komunikim. Prandaj te jeni pak me spesifik se per ke po shkruani. flm
  Posted On: May 09, 2006 08:48:05 PM

 Name: Ermantol pashai
 Email: juventus_tool@yahoo.co.uk
 Comments: selam svim goranam ked se i selam bosu ot WEB .IS VERY GOOG WEBSITE
 Location: Gora
  Posted On: May 09, 2006 08:06:11 PM

 Name: Filan
 Email: london@hotmail.com
 Your URL: hello goranski-star
 Comments: Za goranski-star ? koj da si ,se ne te zneme se koj si! ama da ga znesh konji postaros ne se ucet ravan!
 Location: UK
  Posted On: May 09, 2006 06:20:42 PM

 Name: goranski_star
 Email: euroman25ny@yahoo.com
 Comments: Pershendetje te gjitheve!
Ka kaluar shume kohe qe nuk e kam lexuar librin e vizitoreve dhe jo pa qellim. Sot thashe do meqe jam pushim do ti hedh nje sy. Fatkeqesisht eshte per te ardhur keq qe shumica nuk dijne te shkruajne as english as shqip as gorance. Nga te gjitha anet ti analizosh postimet jane shume foshnjore. Ka disa ketu qe nuk dijne ca eshte pika, apo pikepyetja nga fillimi deri ne fund nje fjali e poston.
Eshte mungese e theksuar tek rinia jone ne UK pazotesia te perballen me sfidat e kohes. Une jam shume aktiv ne shume forume te tjera si ne shqip ashtu dhe ne english. Por postimet qe lexon ketu lejne per te deshiruar shume. Ne nje forum shqiptar kam postuar disa foto nga zona jane dhe gjithe forumi u mrekullua nga bukuria e fotove te zones ku kemi lindur. Por ka nje konflik midis bukurise se natyres dhe dhe njerzve qe jetojne ne kete natyre te bukur. Nese shkruan bukur nuk ka rendesi ne cfare gjuhe e shkruan por ama shkrimi duhet te jete i lexueshem.

Me respekt goranaski_star
 Location: N.America
  Posted On: May 09, 2006 05:22:34 PM

 Name: ILIR
 Email: ilir10grisha@hotmail.com
 Comments: Hi all - thats all I can say, nothing more.

Loni Beqa can u tell me whats happening with you men, i haven\'t got even your mobile number, tell me if u are going home for this summer.

WARNING

by the way all my friends i have lost my mobile today so if u call me i wont be able to answer to you.

bye only U?
  Posted On: May 09, 2006 04:30:32 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello gorani
well done to the webmaster which has done a great job.

hello to everyonei am not going to say names.
  Posted On: May 09, 2006 01:57:11 PM

 Name: defrim
 Email: manchester-boy@hotmail.com
 Comments: hi KRENAR POLAJGI PESNJE SE JENE TI SE SO SHKPUTJE Y NE SE RAZBIRAJE KA TAJA MEDINA I DRUGE
  Posted On: May 09, 2006 10:38:47 AM

 Name: Avrel
 Email: www.albafa.com
 Your URL: sorry
 Comments: Hi Krenar i am very very sorry u maybe got abset but i was only jocking and u should understand sorry and good luce best wishes
 Location: Gora
  Posted On: May 08, 2006 12:38:13 PM

 Name: Loni beqa
 Email: loni101@hotmailo.co.uk
 Your URL: www.zorpia.com/loni101
 Comments: is gd but needs improvments
 Location: No
  Posted On: May 08, 2006 10:28:19 AM

 Name: Avrel
 Email: www.albafa.com
 Your URL: egland
 Comments: Hi Krenar i read your mesagge and u said something about language well what if no body writes in goranski language and what r u going to do? many thanks for leting us to get in touch with each other
 Location: No
  Posted On: May 07, 2006 10:30:45 PM

 Name: nostalgija
 Email: amisdj@hotmail.com
 Comments: dragomije so som nasou ovaja stranica uvek som zamislau kako izgledaje goranci preko granica vo tija vreme pa som uporedjuau ka som biu malekav isto ka nemci ka imalje berljinski zid ali ipak eto som doziveu da vidjim i tija .mada toga nebilo zamislivo sve tija ubavo ali ja mislim da trebe da malo vise vodime racun za sebe posto sme malekav narod i svakuje rusene berlinskog zida je dobro doso mislim na sve gorance ma cede bile
 Location: Yes
  Posted On: May 06, 2006 06:22:54 PM

 Name: manchester-boy
 Email: manchester-boy@hotmail.co.uk
 Comments: hey ROLAND, twat no body said that ur writing about ur privit life so dont get me wrong CESTO TI GJURGJEVDENJ ANY WAY dont be so upset yeahhhhhhhhh take careeee
  Posted On: May 06, 2006 03:40:29 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Your URL: kujdes ilir defrim and to webmaster krenar
 Comments: hi to all who are visitting this website.

ilir please first you have to know that i am not writting private staff in this web and if i had please is goranski web and i can write anything i want, and also if you see everywhere my name in this web please ignore my name and go to that name that suit u and read his or her message.

defrim i have to say and to you mate that my private life is not here in this web and please write something that can have a meaning not staff that does not suit this guestbook.

kujdes please u don;t have to say to nobody that they wrote my name diffrent. and if you are a man which writes with capital letters please be for yourself.

webmaster krenar thank you for telling us about the phones that we can phone each other but in the end you said that this web is free so better write to eachother in this website and on this guestbook. and on the 84s defrim and ilir are not they are 83s we are roland, luzjan, kujdes, ermantol.

ilir and defrim please can you use a phone and speak to eachother because this is not a call centre we don\'t care
i u did not see eachother for long time please,

krenar i hope that this is will me my first and last time that u are saying to me.

bye
  Posted On: May 06, 2006 02:56:05 PM

 Name: roland/ lorand
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to webmaster which is doing freat job.
and hello to all the people who are visitting this website
cestu vi gjurgjevden svim goranam na gurbet i vo sella nashe gorske.

and i have to say that i am sorry to all the people who are not understanding my writting. sorry millions times.
the problem si master of the web that i have difficulties writing in goranski language.

and ilir defrim i am not writing my private staff in this web so please you have to be careful what are you writting about me.
ilir i am sorry that all my messages are everywhere in this guestbook, and if you don\'t want to read them please u are welcome to do so.
and to the person who is using all capital letters in writting is not a man but a boy under 12 who can write in small letters/ and also who can read ahhhh.

krenar i have to say sorry to you that if i have did something wrong writting staff, about my stupid friends who can not understand what i am writing.
and about age krenar me and kujdes, luzjan and ermantol are in 84s but defrim and ilir are 83s. i hapoe u will understand.
  Posted On: May 05, 2006 10:51:21 AM

 Name: defrim
 Email: manchester-boy@hotmail.co.uk
 Comments: sorry 4 that what is happen but dont mix me with that age krenar im 83 and thanks 4 telling us where is the advice center so we can use the phone
  Posted On: May 04, 2006 11:42:45 PM

 Name: Krenar Haxhiu
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Your URL: Kujdes, ilir, Roland, Defrim
 Comments: This message goes to people who leave their messages in this guestbook in English and specifically to (date of birth 84). I can see you are having great communication to each other in this Guestbook (and free also) ahaha. I am sure you all know how to use phone, if not you can get some advice in any retail phone shop. (Don’t take it as jock; next time you all will be band from this guestbook)

Seriously, I want a favor from you people, next time when you leave your messages her can you please try and write it in Goranski , so other people can understand too. This is not suitable place to have private conversation between each other. (This is Guestbook) You can communicate by using other features of our website e.g. Forum or shout box.

Thank you in advance.

My apologies for other visitors that have been reading those messages in English and they didn’t understand, (Poklonite za vie sto se po gledale na nasa kniga gustuje I nest razbrale nisto. Havale)
  Posted On: May 04, 2006 08:49:31 PM

 Name: kujdes
 Email: pllanjina@yahoo.ca
 Comments: I JUST WAN U TO KNOW THAT THIS IS HOW MAN WRTE IN CAPITAL SO NO ONE WILL MISS. YOUR WRITING IS LIIKE A LADY VERY SENSITIVE AND VERY POLITE SO I WONDER IF U DID NOT PUT YOUR NAME THERE, PEOPLE WILL THINK NWHO IS THIS GIRL . LOVE U !!!!!!!!!!!!
  Posted On: May 04, 2006 05:07:13 PM

 Name: ILIR
 Email: ilir10grisha@hotmail.com
 Comments: hi Defrim men i can\'t remember when was the last time we spok together, any way i\'m fine thankx for asking me and i hope you are well too. it\'s diffcult to keep up with every one. Anyway i hope i will see you soon.

And you ttttttttttt stop corecting others and stop writing with capitals letters becouse you are scering people is like you are shouting to every one.

bye for now guys.
  Posted On: May 04, 2006 02:52:32 PM

 Name: defrim
 Email: manchester-boy@hotmail.co.uk
 Comments: hi ilir how ru long time not seen u who u doing.
ilir u r right about Roland he thinks that every think that he does has to be published in the web anyway leave him alone to do what ever he wants see you
 Location: No
  Posted On: May 04, 2006 01:50:25 PM

 Name: Avrel
 Email: wwwalbafa.com
 Your URL: u
 Comments: Hi and please u lot please stop diseagreing with each other just get on well with each other because u lot r not in your own country
  Posted On: May 03, 2006 07:39:20 PM

 Name: kujdes
 Email: pllanjina@yahoo.ca
 Comments: HI ILIR HOW ARE U THANKS FOR HAVIN A WORD WITH YOUR MATE , BUT TO START WITH HIS NAME IS ROLAND NOT LORAND SO TRY AND WRITE HIM BACK WITH HIS PROPER NAME SO HE CAN RESPOND TO U ????????????
 Location: No
  Posted On: May 03, 2006 11:42:22 AM

 Name: avrel
 Email: www.albafa.com
 Your URL: if
 Comments: Hi u lot how is the web master well not that i car i want to say hello to some one but they dont visit this web
  Posted On: May 02, 2006 06:09:23 PM

 Name: I . Gisha
 Email: ilir10grisha@hotmail.com
 Comments: Hi Lorand, don\'t u have anything to do apart writting messageis in this webseid all i can see in this messageis is your name and your texts. and also keep your things a bit personal don\'t publish them on this webside it\'s not nice this webside is not to talk about our problem and what we do in our life it\'s about to communicate with all around gorani people in the world. i hope u will understand me what i have write to you.

papapaa
  Posted On: May 02, 2006 04:14:17 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to ultra from bojre
sorry man but is not that i don\'t like to speak goranski language but is that is better to improve english language, but for you i will write somethink in our mother language.
kedaste daste doma sa leto daste.

hello to the webmaster and to all who are visiting this website.
from manchester
Roland Pashaji
  Posted On: May 02, 2006 03:48:02 PM

 Name: ultra
 Email: borje94@alb.com
 Comments: za roland zborie goranske ok ne ti razbirame na engleski please men speak goran language ok ovja website ye goranski a ne engleski yezik
  Posted On: April 29, 2006 06:24:29 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to the webmaster and everyone.

kujdes we are not saying that we don\'t like this country but we are comparing our village with this country/cities where we are living way from our family. so don\'t get me wrong my friend we are living way from our country from our family everyone here have somthing missing inside him/her which is over there in that village called shishtavec.

i would like to thank ilir for send in the message in this website.

also to say to that manchester boy that i don\'t have to write your name on the guestbook because you are in manchester and if you/or i want to ring you/or meet you i can do that so i am sorry if you get it that way.
the names i write are the names which i can\'t meet them if i dont go in london.

ilir i hope too that one day we will meet like the old times 6 of us but is not going to be this year i am sure will be next year on one of yours wedding in shishtavec. manchester boy if i did not say to you that i will get merried this summer is not big deal because is to far way july, i did not say to everyone that i will get marreid on july not to my first cousin.

so please is not the time to be upset with me, i think you with understand thank you

bey to everyone who are visisting nash-shishatvec.com from manchester roland
  Posted On: April 29, 2006 06:04:57 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: i would like to say/
the person from bojre who is sending a message to this website/i would say to him not to write in that way. i would thank you for visiting this website but you have to know that this website is not for that kind of language you are using.
  Posted On: April 29, 2006 05:54:32 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to everyone
  Posted On: April 28, 2006 07:51:48 PM

 Name: I.Grisha
 Email: ilir10grisha@hotmail.com
 Comments: Hi all my mats. Special to Roland becous he has been sending me so many messages and i havn\'t been able to reply to him becouse i didn\'t have eletricity in my house so for that i hope he will forgive me, and i allmost forget about the rest of my friends i\'m not going to peek them by names but they all now who am\'i talking about. Once more i wish that one day in our life we will be together like the old times. And i wish you all the best in your lifes to everyone who knows me. bye bye for now.

P.S
 Location: No
  Posted On: April 28, 2006 07:29:52 PM

 Name: Ilir Grisha
 Email: ilir10grishA@hotmail.com
 Comments: To be onest i don\'t have any suggetions about this webside i\'m glad that we have something to look and to refresh our memories of our Country.
 Location: No
  Posted On: April 28, 2006 07:02:14 PM

 Name: ultra
 Email: borje94@alb.com
 Comments: za serbish yebise matere a razbra oh serb ooooooooooooooooooooooo!!!!!!!!!!
  Posted On: April 28, 2006 05:17:25 PM

 Name: srbish
 Email: sar_planinac@hotmail.com
 Your URL: siptariiiiiiiiiiiiiiiii
 Comments: ooooooooooo kad vam dodjem cu da vas pobijem kad pusku napunim ce da vas gonim
 Location: No
  Posted On: April 28, 2006 05:06:00 PM

 Name: kurto
 Email: sar_planinac@hotmail.com
 Comments: som ve nasf
 Location: Yes
  Posted On: April 28, 2006 02:54:22 PM

 Name: manchester-boy
 Email: manchester-boy@hotmail.co.uk
 Comments: i just want to say that this is a very good web and i really like it every time im getting on it.
and i just wanted to say hello to Roland and thanks 4 not letting me know about his wedding and not even saying hello
any way i will say hello to him
 Location: No
  Posted On: April 27, 2006 10:21:58 AM

 Name: vendlindja.tk
 Email: a-streetboy@hotmail.co.uk
 Your URL: www.vendlindja.tk
 Comments: pershendetje me fal ta kam dhen linkun gabim
 Location: No
  Posted On: April 27, 2006 10:15:52 AM

 Name: vendlindja.tk
 Email: a-streetboy@hotmail.co.uk
 Your URL: www.a-streetboy.tk
 Comments: pershendetje shum faqe e mir edhe kisha pas deshir me u be partener veq perpara
 Location: Yes
  Posted On: April 26, 2006 07:32:03 PM

 Name: luciano
 Email: laki.brod@hotmail.com
 Your URL: finac
 Comments: Selam allejkum nasinci du cesto ve ima!
 Location: Yes
  Posted On: April 25, 2006 07:48:41 PM

 Name: kujdes
 Email: pllanjina@yahoo.ca
 Comments: HI TO ROLAND AND KRENAR , I HAVE BEEN READING YOUR POEMS AND ALL I CAN SEE IS U TO COMPLAINING ABOUT THIS COUNTRY AND STRANGE PEOPLE AND HOW good IS TO BE FAR FROM YOUR MOTHERLAND, SO IF U DON\'T LIKE THIS COUNTRY U MAY ASWEELL REPORT TO EMIGRATION OFFICE AND THEY WILL TAKE CARE OF U. LOTS OF LOVE FROM KUJDES (LONDON)
  Posted On: April 25, 2006 06:11:14 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: HELLO TO BIRMINGHAM

KRENAR I HAVE TO SAY THAT EVERTHING IN THE WEBSITE IS LOOKING GREAT BUT I DON\'T LIKE THAT SOME OF THE PEOPLE ARE NOT WRITING THEIR NAMES.
IS GOOD WHEN YOU KNOW THE NAMES.
WHO KNOWS IF YOU WRITE AND YOU WRITE YOUR NAME EVERYBODY WILL KNOW EACHOTHER AND WHO KNOWS WE WILL MEET ONE DAY.

THANK YOU LIFE GOES AND THE WORLD IS BIG
  Posted On: April 25, 2006 06:04:41 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to everyone who are visiting this website.

well done krenar u are doing very good job with this website and also improving in everything.
i have to say that kujdes has criticised the web master for nothing. kujdes first hello but please is not that gorani or goranin language has to be writing in this website everybody can write in their language.
the point is that some of gorani people which they left shishtavec or goranske village\'s they do not speak gorani language but they do speak albanian or other than that language, i know what is your point but most of the people are not speaking also english which this makes that the website has to be in two language which are. ALBANIAN AND GORANSKI LANGUAGE and likly english.

everybody have the right to write about anythink they think is not as they want because this website is not just krenars but is the website that has got the name which makes us proud SHISHTAVEC and this makes it and ours website if i am wrong the webmaster can criticis me for saying this staff .

thank you

ok kujdes i hope u did get it what i did write on this guestbook sorry i forgot kujdes i will get married this summer and i hope you did find a girl for you because i pass it to you will be your turn to get E/M.
KUJDES I HOPE THAT YOU WILL BE IN MY WEDDING ON THE JULY.

HELLO TO ILIR LUZJAN AND ERMANTOL AND TO EVERYBODY WHO ARE VISITING THIS WEBSITE.
  Posted On: April 24, 2006 02:01:29 PM

 Name: Birmingham
 Email: www.fic.com
 Your URL: gora
 Comments: Hi u lot keep up with your hard work
 Location: Yes
  Posted On: April 22, 2006 04:42:12 PM

 Name: kujdes
 Email: pllanjina@yahoo.ca
 Comments: HI KRENAR THATKS FOR YOUR REPLAY AND CLEVER ANSWER BUT I STILL INSIST IF U SHOULD TURN THIS WEBSIDE IN ONE LANGUAGE OR IN ALL THREE (GORSKI ,ALBANIAN AND IN ENGLISH ) SO PEOPLE CAN HAVE CLEAR UNDERSTANDING WHAT U MEAN ? I ALSO UNDERSTAND YOUR POINTS WHY U ARE DOING THIS !BUT ALL I AM ASKING U IS, ALL OF US SHOULD UNDERSTAND WHAT U ARE WRITING . I HAVE TO PRICE U FOR ALL THE GOOD WORK U HAVE DONE AND WELL DONE FOR THIS BUT TRY TO IMPROVE AND U WILL MAKE US PRAUD FOR WHO WE ARE .
  Posted On: April 21, 2006 11:31:53 PM

 Name: Nash-Shishtavec
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Comments: Kujdes this is Guestbook (which means:”Visitors can make suggestion for improvement and offering any advanced idea or opinion to make this website effective as much as we can”. In this case your criticizes are welcome, and I am very pleased with that. Yes I do understand your point!
But you have to think deeper and understand our geographical position of Gora and Shishtavec. For instance think about Gorani people who lives either in Albania or Kosovo and can’t speak Goranski, or opposite! There are many Gorani people living abroad of Gora and English language is most preferable language to be understood by majority of people. In this case I am trying to use all three languages on every paragraph or sentences I type on this website.

My explanation above, have open ending, which mean, everyone will understand my point in different logic.

For further comments can you please visit our forum where you can have wider choices to debate?

Thank you

Click Here http://www.activeboard.com/forum.spark?forumID=49301
  Posted On: April 21, 2006 06:43:18 PM

 Name: kujdes
 Email: zelenagora@hotmail.com
 Comments: HI TO EVERYONE WHO HAS BEEN VISITING THIS WEBSIDE. I HAVE DECIDED TO CRITICISE THE MASTER OF THE WEB AND I WANT TO ASK HIM WHY IS HE MAKING THIS WEBSITE REALY COMPLICATED IN HIS HOME PAGE WHERE THERE IS ONE WORD OR ONE THEME IN ALBANIAN ONE IN ENGLISH AND ONE IN GORANSKI SO WHAT I AM SAYING IS CAN U PLEASE WRITE THEM ONLY IN ONE LANGUAGE SO WE GORANI DON\'T GET CONFUSED? HOPE U WILL NOT BE UPSET BY ME CRITICISING U IN GOOD WAY AND HOPEFULLY U WILL SEE MY POINT ! LOOKING FORWARD TO HEAR FROM YOUR RESPONSE .
  Posted On: April 20, 2006 06:49:30 PM

 Name: Elvis
 Email: Nash@shishtavec.com
 Your URL: Www.Prizrenska-Zupa.De
 Comments: Selam svima, dobroje sos ovja strana, caoo
  Posted On: April 20, 2006 03:58:10 PM

 Name: rajko
 Email: Rajko_87@hotmail.com
 Your URL: selamualejkum
 Comments: kakoste nasinci selam svim od mene
sve najubavo
 Location: No
  Posted On: April 20, 2006 12:59:55 AM

 Name: finac
 Email: laki.brod@hotmail.com
 Your URL: brojanin
 Comments: sellam alejkum nasinci!prvo da pzdravim glavnog urednika od ovja said sakam da recem deka je mlogo ubaf ovja said,svaka ti cas nasinec i nastavi!super nesto.sellam svim
  Posted On: April 17, 2006 11:57:46 AM

 Name: KUJDES
 Email: PLLANJINA@YAHHO.CA
 Comments: HI TO EVERYONE THAT HAS BEEN READING THIS PAGE . I HAVE THANK THE WEBMASTER FOR ALL HIS HARD WORK HE HAS DONE. THERE ARE FEW PEOPLE THAT I WNT TO SAY HELLO IN PARTICULAR , ROLAND I WISH U LUCK AND HOPE U WILL GET MARRID THIS YEAR BECAUSE U ARE HOLDING THE QUEUE MATE.AND THE OTHER PERSON IS PERSON X WHICH I CAN'T NAME HIM OR HER FOR LEGAL REASONS BUT I WILL SAY HELO TO THIS PERSON AND ALL THE BEST .
  Posted On: April 15, 2006 12:49:39 AM

 Name: Krenar Haxhiu
 Email: webmaster@nash-shishtavec.com
 Your URL: www.nash-shishtavec.com
 Comments: Selam Svim: Falavi svim sto se pratile komenti vase na ovaja knijga(guetbook). Sme stajle 15 pesme stare shishtejecke na radio. Pesme ot Sali Kingji.
Havale svim
 Location: No
  Posted On: April 13, 2006 01:46:16 AM

 Name: danis
 Email: zavodnik001@hotmail.com
 Comments: sellam

svaka,cast krenar fantasicno uradjen sajt..sellam svim nasincam ke god da sa..
 Location: Yes
  Posted On: April 12, 2006 09:23:52 PM

 Name: Prizreni
 Email: skorobista@hotmail.com
 Comments: Super je web samo take nastavite jen selam od prizren za sve maistori ovog prelepog web

www.skorobista.com
  Posted On: April 10, 2006 11:22:44 AM

 Name: a-streetboy.tk
 Email: a-streetboy@hotmail.co.uk
 Your URL: www.a-streetboy.tk
 Comments: Pershendetje shum faqe e mir
  Posted On: March 30, 2006 06:40:55 PM

 Name: Irfan
 Email: Irfan@oktisi.com
 Comments: Vasava web strana kako sto izgledat i so vasive tekstoj,so vasive obicai,vasava muzika a ista veroispovest samo gramatikata sto malu vi je poinakva od nasava a toa je normalno posto ziveeme vo dve rszkiciti Drzavi Makedonija i Albanija.Mene se nesto mi se cinit kako da sme isti Narod (isto Pleme).Ako nekoj znae za naseto poteklo nesto ili znae od kade sme doseleni na ovie prostori povelete napisete.Selam do site vas sto ste posetiteli na ovaa strana so pozdrav Irfan
 Location: Yes
  Posted On: March 28, 2006 12:22:11 PM

 Name: Ferat Dauti
 Email: Ferat_dauti@yahoo.co.uk
 Comments: o zhica staj nekua slika ot cernelevo. se drugete se sve dobro
 Location: No
  Posted On: March 28, 2006 09:45:28 AM

 Name: sejfidin
 Email: sejfidin_rocka@yahoo.fr
 Your URL: za vas nasinci i nasinke bre milet
 Comments: selam svim sto ste na kniga gostuje ja som ot borje sakam vije da znete mije kako imame mlogo tudjina so sme vo tudje zemne za gora i molimte vas svim posetise ot kede sme i kuje ludji sme sve sakam da bide na nasinski i da bideme po golema sofra i pojēi ispravdina da imame zdravo braēa
  Posted On: March 28, 2006 09:39:22 AM

 Name: sejfidin
 Email: 32163522
 Your URL: selam
 Comments: sto ima nase ludji ka mu ga terate vije so zdravje
  Posted On: March 26, 2006 04:29:34 PM

 Name: Hodza Rahim Restelica Visok Zavor
 Email: Rajko_87@hotmail.com
 Your URL: meraba goranci
 Comments: ja som od restelica i prvi put pisujem, som procitaf dosta vase pisma i misljim da trebe sve na goranski da se pisuje da bi ljudj moglje da razbiraje sve,inace site je mlogo ubaf svaka cas tomuamu so go napraif,seljam svim koj saka neka pisuje na Rajko_87@hotmail.com a muzika je isto mlogo ubava samo jos malo sljike trebet a bacilarija neka se javi
 Location: Yes
  Posted On: March 25, 2006 10:07:18 AM

 Name: Asim
 Email: milloserce@hotmail.com
 Your URL: Hi all gorani
 Comments: Sa per kete website une sakm ca te them se ky web i ka te gjitha
cilesite te nje web me shume vlera si ky web i yti krenar.
Ne kete web ne mund te shikojme shume gjera si foto nga e gjith gora, poezi, kenget me te bukura te zones tone.
Te uroj suksese ne kete web dhe
vazhdo keshtu se je 1-sh fare.
 Location: Yes
  Posted On: March 24, 2006 11:19:06 AM

 Name: Ceki
 Email: ceko_sabani@hotmail.com
 Comments: Selam nasinci jeno pitanje a moze dase dobije ovjan kasete od miniru i ovcarce nemogu nigde da najdem?
 Location: Yes
  Posted On: March 23, 2006 07:18:58 PM

 Name: Marin
 Email: kallashi@excite.com
 Comments: Pershendetje Goranve te zones, u realizofshin endrrat!
 Location: Yes
  Posted On: March 23, 2006 05:48:11 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: albert hello can you write something about website please don\'t read but write and i will want it in english

thank you hi krenar
  Posted On: March 23, 2006 05:45:09 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hello to everybody
hello to albert which in the moment he is in front of me in the computer writing about staff.

sorry i forgot very good websiter and the master of the website is also good

hello kujdes ilir luzjan and ermantol and also to everybody how are visting this website.
  Posted On: March 12, 2006 06:54:01 PM

 Name: Irfan
 Email: irfan@oktisi.com
 Comments: Mnogu pozdrav na site dobonamerni posetiteli na vasava veb strana
 Location: Yes
  Posted On: March 07, 2006 01:26:54 PM

 Name: loni beqa
 Email: loni101@hotmail.co.uk
 Your URL: www.zorpia.com/loni101
 Comments: hi i think this web is well good and as i c it i dnt think needs any improvments .
 Location: No
  Posted On: March 06, 2006 05:03:08 PM

 Name: SUADA
 Email: ADA@co.uk
 Your URL: ADA
 Comments: SVI TREBE DA PLATET ZA XHAMIA
 Location: Yes
  Posted On: March 04, 2006 09:57:22 AM

 Name: Besim
 Email: Bes@hotmail.co.uk
 Comments: I like your web
 Location: No
  Posted On: March 03, 2006 05:46:51 PM

 Name: enver hoxha od borje
 Email: enverrrr@yahoo.fr
 Comments: bravo be krenar allah da ti dava zdravie za web site selam mlogo od mene sedie so zdravie
 Location: No
  Posted On: February 26, 2006 11:45:50 AM

 Name: Roland Pashaji
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hi to the master of this website krenar good luck, and we want more more photo history,and anything which you think is necessary toput in this website.

hello to everyone, start from people of shishtave, novesej,borje,oreshek and more and more. this is the website which will remain forever.

hello to cajup g and to everyonehow have visit it this website

from Roland Pashaji
manchester
  Posted On: February 21, 2006 03:53:22 PM

 Name: Tina
 Email: kristali@volja.net
 Your URL: www.kristali.comtron.si
 Comments: Molim upišite se u mojo knjigo gostiju na www.zivilko.com
Ljep pozdrav :Tina
 Location: Yes
  Posted On: February 19, 2006 09:38:52 PM

 Name: emirjon
 Email: albanian_nr1@hotmail.com
 Your URL: www.novosej.tk
 Comments: websiti juaj shum i bukur dhe flm per ato fotot e novosejt qe i kishe ver aty kjo tregon nje repsekt qe kemi ne per dy fshatrat NOVOSEJ dhe SHISHTAVEC
 Location: Yes
  Posted On: February 05, 2006 02:09:06 PM

 Name: Emro
 Email: nalia6913@sbcglobal.net
 Comments: HEJ GORANI, OT SELLA GORANSKE ZNEME DA SVIJ ZBORIME ALLBANSKI, GORANSKI I CIGANSKI, ZORITE KA SHTO SAKATE, SAMO ZNETE DA SME GORANI. SELAM SVIM KE DASTE.POZDRAVAM NASH SHISHTAVEC.
 Location: Yes
  Posted On: January 24, 2006 01:46:46 PM

 Name: wefd
 Email: wef
 Your URL: ewf
 Comments: wefwef
 Location: No
  Posted On: January 11, 2006 11:23:35 AM

 Name: oreshk
 Email: naim_216@hotmail.com
 Comments: selam svim a ima nekoj ot oreshek ako ima ne ka mi se javi ciao
 Location: Yes
  Posted On: January 08, 2006 05:06:38 AM

 Name: enver hoxha france borje
 Email: enverrrr@yahoo.fr
 Comments: selam alekoum svim gorani sho ste za ovaja godina 2006 ishallah allah da ni dava zdravjie i bereket vo kutcha cestavim svim nova godina 2006 selam krenar mllogo website ti ye super sedite so zdravjie
 Location: No
  Posted On: January 05, 2006 09:39:35 AM

 Name: Ermal Pashaj
 Email: redroseblu@hotmail.co.uk
 Your URL: www
 Comments: hi to all gorani
 Location: Yes
  Posted On: January 01, 2006 04:01:59 PM

 Name: oni
 Email: vvvvvvvv
 Comments: vvvvvvvvvvvvvv
 Location: Yes
  Posted On: December 20, 2005 08:52:30 PM

 Name: edmir
 Email: edmiruka@msn.com
 Your URL: www.shishtavec-2005.tk
 Comments: hi to all good work krenar ok and also our web www.shishtavec-2005.tk
 Location: No
  Posted On: December 14, 2005 10:50:16 PM

 Name: cajup
 Email: cajupgrisha@aol.com
 Comments: Hi shollasha how r u i hop u good.
i jest want to congratulate u cos u have don an amazing job i hop u will improve this web mor and mor on the future. Good luck may???
HI TO EVERY ONE THERE !!!!!!!!
 Location: No
  Posted On: November 30, 2005 11:59:42 PM

 Name: **NeBrEgOsTe**
 Email: zganija@msn.com
 Your URL: http://www.ganija-nebregoste.ch
 Comments: Meni je drago sto mozemo da se druzimo vas sait je super samo napred selam
 Location: Yes
  Posted On: November 21, 2005 01:06:25 PM

 Name: albert
 Email: alberto_sh2003@yahoo.co.uk
 Comments: HELLO WEBMASTER THIS IS MY FIRST TIME I AM VISITING YOUR WEBSITE AND YOU KNOW WHAT I THINK IT IS GREAT TO BE GORANIN AND TO GO AND VISIT OUR WEBSITE.

ALBERT SEND HIS GREEITINGS TO EVERYONE WHO ARE VISITING THIS WEBSITE, ALSO THE SPECIAL HELLO TO KUJDES.


DON ZHUAN

HAVE FUN IN YOUR LIFE AND I AM WAYTING FOR YOU TO VISIT ME IN MANCHESTER.

BBBYYEEEYYEY
  Posted On: November 09, 2005 04:51:18 PM

 Name: roland
 Email: pashaji1984@hotmail.com
 Comments: hi to everyone

do doja te pershendes shoqerin in londer dhe ne manchester nga Rolandi manchester

kujdesin, luzjanin, ilirin,ermantolin,defrimin,dhe te gjithe te tjeret.

photo shume te bukura ke me..

bye
  Posted On: November 03, 2005 10:33:11 PM

 Name: Krenar Haxhiu
 Email: nash_shishtavec@yahoo.co.uk
 Your URL: www.nash-shishtavec.com
 Comments: Ju uroj te gjithve besimtarve musliman festen e fiter Bajramit. Let te jet nje vit me pace dhe te mbretroj gezimi dhe armonia ne jeten tuaj dhe te familjeve tuaja.

Per shume mot Gezuar
Nash-Shishtavec.com
  Posted On: October 29, 2005 12:25:58 PM

 Name: suada
 Email: put some more pictures on please
  Posted On: October 26, 2005 03:14:11 PM

 Name: wer
 Email: jsdjf@slt.as
 Comments: 'oeir'iewohf'oewif
 Location: Yes
<< Prev Page
Home
Next Page >>